Highlights:
Scope out your local dollar store or the dollar section of a big box store. These items cost $4 total. With items like these there are a lot of duplicates so if you can buy with another mom (or more) and share costs it will be to your benefit. It is better to have a larger variety than multiples of one item.
I recommend printing the lesson on white cardstock and laminating most of the items (in this lesson I laminated the chicks, eggs, jellybeans, tracing page, and writing pages).
Many of the crafts in this activity need special supplies (eggs, basket, etc). The crafts you make are really going to depend on the age and capabilities of the child you are working with.
No comments:
Post a Comment